4 powody, dlaczego warto praktykować skin to skin!

person Autor: On:
4 powody, dlaczego warto praktykować skin to skin!

Skin to skin (skóra do skóry) to rytuał praktykowany od wieków! Pozwala matce i nowonarodzonemu dziecku nawiązać silną więź.

Co to jest skin to skin?

Zaraz po porodzie dziecko kładzione jest na nagim ciele mamy – wówczas można mówić o kontakcie skóra do skóry. Ten proces powinien trwać nieprzerwanie przez co najmniej 2 godziny po porodzie. Podczas kontaktu skin to skin mama może podejmować próby przystawiania dziecka do piersi – maluszek może zostać nakarmiony, o ile jest gotowy do ssania.

Istnieje niewiele przesłanek do przerwania skin to skin. Przede wszystkim chodzi o problemy zdrowotne mamy lub dziecka, które wymagają interwencji lekarzy czy znieczulenie ogólne rodzącej. Natomiast standardowe procedury szpitalne, które mogą zostać przeprowadzone później (np. mierzenie i ważenie dziecka, rodzenie łożyska, zszywanie krocza lub rany po cesarskim cięciu) nie mogą być uznawane za powód przerwania poporodowego kontaktu matki z dzieckiem. Jeśli z jakichś powodów mama nie może wziąć udziału w skin to skin, powinien zastąpić ją ojciec dziecka.

Zalety skin to skin

  1.     Budowanie więzi pomiędzy matką a noworodkiem

Praktykowanie kontaktu skóra do skóry stymuluje wydzielanie oksytocyny (hormonu miłości) w organizmie matki. Za sprawą bliskości mamy, w dziecku rodzi się przywiązanie, które przekłada się pozytywnie na budowę jego mózgu – a co za tym idzie, dobrze wpływa na rozwój emocjonalny i zalążki późniejszych relacji społecznych.

  1.     Poczucie bezpieczeństwa

Zmiana otoczenia po narodzinach – światło, nowe dźwięki, inna temperatura – to silne bodźce wywołujące u noworodka stres. Kontakt z mamą, jej ciepło, znajomy zapach i odgłos jej bijącego serca pozwalają dziecku odnaleźć spokój i poczucie bezpieczeństwa, ułatwiają i przyspieszają jego adaptację do nowych warunków.

  1.     Pierwsze karmienie piersią

Bliski kontakt matki z dzieckiem powoduje wydzielanie prolaktyny i oksytocyny – biorących udział w laktacji. Jeśli dziecko jest gotowe do ssania, jest w stanie samo zbliżyć się do piersi i zacząć ją ssać. W czasie pierwszej fazy laktacji wytwarzana jest siara (pokarm poprzedzający mleko właściwe), która daje dziecku dużą ilość przeciwciał odpornościowych, chroniących przed niebezpiecznymi szpitalnymi drobnoustrojami.

  1.     Termoregulacja

Kontakt skóra do skóry redukuje stres termiczny u dziecka związany z nagłą zmianą otoczenia po narodzinach. Dzięki bliskiemu kontaktowi z mamą, temperatura ciała dziecka się reguluje.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień