Gdzie powinno spać niemowlę: w swoim pokoju czy z rodzicami?

person Autor: On:
Gdzie powinno spać niemowlę: w swoim pokoju czy z rodzicami?

Świeżo upieczeni rodzice dzielą się na tych, którzy wstawiają łóżeczko dziecka do swojej sypialni, oraz tych, którzy przygotowują osobny pokoik, w którym dziecko mieszka od początku. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się obu tym rozwiązaniom i przedstawimy ich zalety oraz wady. Zapraszamy do lektury!

Niemowlę w sypialni rodziców

Zupełnie naturalnym jest, że dziecko chce spać blisko rodziców. To daje mu poczucie bezpieczeństwa, które czuło już w łonie matki. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wstawienie dziecięcego łóżeczka do sypialni rodziców. Istnieją także specjalne dostawiane łóżeczka. Dziecko jest możliwie jak najbliżej, jednak wciąż śpi na oddzielnym materacu. Niektórzy rodzice praktykują także spanie z maleństwem w swoim łóżku. To rozwiązanie jest odradzane przez amerykańskich ekspertów z American Academy of Pediatrics, którzy nie polecają spania w jednym łóżku z dzieckiem młodszym niż 6-cio miesięczne.

Jakie są zalety ze spania z dzieckiem w tym samym pokoju? Jak dowodzą badania, bliska obecność rodziców zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (ang. SIDS – sudden infant death syndrome) aż o 50%! SIDS to rzadka sytuacja, w której zdrowe niemowlę przestaje oddychać podczas snu z nieznanych lekarzom przyczyn.

Spanie blisko dziecka to także wygoda dla karmiącego rodzica. Szybka reakcja na płacz maleństwa nie pozwala mu się całkowicie rozbudzić, a więc i szybciej można je później uspokoić i wrócić do snu. Kobiety karmiące piersią i zmuszone do chodzenia kilka razy w nocy do pokoju dziecka są bardziej niewyspane i zmęczone, zaczynają rozważać podawanie dziecku mieszanki modyfikowanej zamiast mleka z piersi.

Jeśli zdecydujecie się na spanie z dzieckiem w jednym łóżku, pamiętajcie o kilku ważnych kwestiach:

- bądźcie w dobrej kondycji psycho-fizycznej – jeśli zamierzacie spać z dzieckiem w jednym łóżku, nie możecie być pod wpływem: alkoholu, narkotyków, leków nasennych i uspokajających, nie możecie być także ekstremalnie zmęczeni (przespaliście mniej niż 4h poprzedniej nocy).

- dziecko nie może spać razem w łóżku z nałogowymi palaczami – nie chodzi jedynie o niepalenie w sypialni, dziecko nie powinno być w ogóle narażone na zapach tytoniu z ubrań, włosów czy oddechu rodzica.

- ubierzcie dziecko nieco cieplej i ułóżcie na swojej kołdrze – w ten sposób ciężki materiał nie przykryje pociechy, utrudniając jej oddychanie.

Niemowlę w swoim pokoju

Eksperci są zdania, że dziecko do ukończenia 6. miesiąca życia powinno spać w jednym pokoju z rodzicami – właśnie ze względu na zmniejszone ryzyko śmierci łóżeczkowej. Częste wstawanie do dziecka jest także o wiele bardziej komfortowe i mniej męczące, gdy maleństwo znajduje się blisko.

 

Drogie mamy, wiemy, że dziecko to Wasze oczko w głowie! Ale nie zapominajcie także o sobie! Zadbajcie o swój komfortowy sen. W końcu wypoczęta i szczęśliwa mama, to wypoczęte i szczęśliwe maleństwo! Zobaczcie nasze wygodne, przyjemne w dotyku koszule nocne dla kobiet w ciąży i karmiących.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień