Ruchy dziecka w brzuchu – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć!

Ruchy dziecka powinno się obserwować, ponieważ dzięki nim możesz zauważyć, że coś jest nie tak i w porę zareagować. W tym wpisie przedstawiamy, jak należy obserwować ruchy płodowe. Zapraszamy do lektury!
Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu
Już w 15. tygodniu płodowego życia dziecko wykonuje w brzuchu rozmaite ruchy – są one jednak na tyle subtelne, że zazwyczaj matka ich nie wyczuwa. Pierwsze odczuwane przez ciężarną ruchy dziecka mają miejsce około 20. tygodnia ciąży. Wiele kobiet porównuje je do ruchów jelit. Z upływem tygodni ciąży, ruchy dziecka stają się coraz wyraźniejsze. Najruchliwszym okresem dla dziecka jest 32. tydzień. Wówczas maluch jest na tyle duży, by mama dobrze wyczuwała jego poruszanie się. Pod koniec ciąży dziecko jest już tak duże, że nie jest w stanie poruszać się tak swobodnie jak wcześniej, dlatego jego ruchy stają się delikatniejsze.
Liczenie ruchów dziecka
Ruchy płodu są niezwykle ważne – świadczą o jego dobrostanie i prawidłowym rozwoju. W celach kontrolnych zaleca się ich liczenie, szczególnie w drugiej połowie ciąży. Najlepiej liczyć ruchy codziennie, godzinę po posiłku, leżąc na lewym boku. Metoda Cardiff zakłada liczenie do 10 pierwszych ruchów dziecka w czasie od 9:00 do 21:00. Jeśli w ciągu 12 godzin ruchów jest mniej niż 10 i sytuacja ta powtarza się następnego dnia – należy udać się do lekarza. Jeśli ruchów płodowych wyczuwasz 10 i więcej – nie masz powodów do obaw.
Co powinno Cię zaniepokoić?
Jeśli po 22. tygodniu nie czujesz żadnych ruchów – zgłoś to swojemu lekarzowi. Twoją czujność powinny także obudzić nagłe zmiany. Choć ruchy płodu zależą od wielu czynników, są dość regularne – zazwyczaj pojawiają się o tych samych porach dnia i mają podobną intensywność. Jeśli Twoje dziecko do tej pory było bardzo ruchliwe, a nagle zauważysz brak aktywności (i na odwrót), skonsultuj się z lekarzem.
Dziecku w brzuchu – tak jak i nam – zdarzają się mniej i bardziej aktywne dni. Może być to spowodowane chociażby pogodą. Aby rozbudzić maluszka, możesz zjeść coś słodkiego – glukoza pobudzi go do aktywności. Jeśli natomiast chcesz uspokoić dziecko, możesz spróbować ruchów kołyszących, spacerowania oraz słuchania muzyki klasycznej.