Czy stres w ciąży wpływa na dziecko? Zadbaj o siebie i o dziecko
Ciąża to czas, gdy czekamy. 9 miesięcy to całkiem długo, ale dla wielu z nas czas ten upływa błyskawicznie. Jest to okres pełen niepewności - szczególnie dla mam, które w ciąży są po raz pierwszy. W ciągu 9 miesięcy mierzymy się także z trudnościami dnia codziennego, które generują stres. Jak wpływa to na ciążę? Sprawdźmy!
Ciąża to czas, gdy czekamy. 9 miesięcy to całkiem długo, ale dla wielu z nas czas ten upływa błyskawicznie. Jest to okres pełen niepewności - szczególnie dla mam, które w ciąży są po raz pierwszy. W ciągu 9 miesięcy mierzymy się także z trudnościami dnia codziennego, które generują stres. Jak wpływa to na ciążę? Sprawdźmy!
Ciąża a stres - co warto wiedzieć?
Stres jest naturalną reakcją naszego organizmu i doświadcza go każdy z nas. Pojawia się w sytuacjach, które wymagają adaptacji. Dla każdego sytuacje stresujące mogą wyglądać inaczej, różne są także reakcje organizmu. W każdym razie - stres jest wszechobecny w naszym życiu.
Ciąża i stres idą ze sobą w parze. To dla kobiety sytuacja wyjątkowa i aby sobie z nią lepiej poradzić - stresujemy się. Czy ma to wpływ na dziecko? Umiarkowany stres nie jest dla nas szkodliwy. Jeśli wynika z ekscytacji, planowania czy naturalnych w ciąży obaw - nie musisz się dodatkowo tym zamartwiać. Są jednak sytuacje, gdy stres staje się problematyczny. Kiedy?
Czy stres w ciąży wpływa na dziecko?
Niezależnie od tego, czy stres jest na początku ciąży, czy w późniejszym czasie - może wpływać na rozwój dziecka. Przewlekły stres może być dla dziecka problematyczny. Stresujący się organizm produkuje hormony: kortyzol i adrenalinę. Substancje te mogą przenikać przez łożysko. Z tego powodu możliwe jest ich oddziaływanie na płód. W jaki sposób?
Stres wpływa na rozwój prenatalny
Jeśli pochłania Cię stres, może mieć to zły wpływ na rozwój Twojego maluszka. Może prowadzić do zaburzeń w przepływie krwi przez łożysko. Z tego powodu do dziecka może trafiać mniej tlenu i składników odżywczych.
Zwiększa się ryzyko komplikacji ciąży
Stres w ciąży może prowadzić także do sytuacji, w której wystąpią szczególnie groźne komplikacje. Zwiększa się wtedy ryzyko, że Twoje dziecko urodzi się przedwcześnie. Istnieje także szansa, że urodzi się z niską masą urodzeniową.
Długofalowe skutki dla dziecka
Stres w ciąży może objawiać się u dzieci długo po narodzinach. Mogą być one dużo bardziej podatne na zaburzenia emocjonalne oraz choroby - na przykład depresję. Zdarza się także, że dzieci mają problemy z koncentracją.
Stres w ciąży - jak sobie z nim radzić?
Wiemy już, że stres w ciąży wpływa na dziecko. W takim razie - jak sobie z nim radzić? Istnieje wiele skutecznych sposobów - jednym z nich jest oczywiście porada lekarska. Jeśli czujesz, że masz problemy, umów się na wizytę do psychologa. Jeśli jednak uważasz, że sytuacja nie jest aż tak pilna, możesz spróbować innych sposobów:
· zacznij od technik relaksacyjnych - medytacja i praca nad oddechem mogą dać Ci dużo dobrego;
· dbaj o zdrowie - zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna mogą Ci pomóc;
· odpoczywaj - ciąża to wymagający okres, pamiętaj, żeby znaleźć czas na wypoczynek;
· porozmawiaj - szczera pogawędka może zdziałać cuda - zaproś przyjaciółkę albo porozmawiaj z partnerem czy inną bliską osobą.
Jak jeszcze możesz zadbać o siebie w ciąży? Spraw sobie wygodną odzież ciążową w naszym sklepie. Zapraszamy!