Cukrzyca ciążowa: przyczyny, objawy, leczenie

person Autor: Przyszła Mama On:
Cukrzyca ciążowa: przyczyny, objawy, leczenie

Cukrzyca ciążowa to dość powszechna dolegliwość ciężarnych. Wbrew pozorom, może dotyczyć również kobiet, które przed ciążą miały prawidłowy poziom cukru we krwi. Co powoduje cukrzycę ciążową? Jak ją rozpoznać i leczyć? Przyczyny cukrzycy ciążowej, jej zdiagnozowanie oraz leczenie omawiamy w poniższym wpisie!

Cukrzyca ciążowa wynika z nietolerancji węglowodanów, przez to zwiększa się stężenie glukozy we krwi. Najczęstsze przyczyny cukrzycy ciążowej to zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Poziom cukru po rozwiązaniu ciąży zazwyczaj wraca do normy już w kilka dni po porodzie. Przebyta cukrzyca ciążowa zwiększa jednak ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Objawy, które mogą wskazywać cukrzycę ciążową

       wielomocz – ciężarne z cukrzycą ciążową wydalają nawet 3 litry płynów w ciągu doby. Dzieje się tak dlatego, że glukoza zatrzymuje wodę w organizmie i łączy się z nią. Często także pojawia się cukromocz, czyli wydalanie glukozy z moczem.

       duże pragnienie – związane jest z dużą utratą wody, która jest wydalana wraz z moczem.

       niekontrolowane napady głodu – które powoduje brak insuliny w organizmie;

       senność, ciągłe zmęczenie;

       mdłości;

       infekcje skórne;

       infekcje pęcherza i pochwy;

       zbyt szybki przyrost wagi ciężarnej i płodu (względem stopnia zaawansowania ciąży)

Czynniki sprzyjające cukrzycy ciążowej

       wiek powyżej 35 lat;

       urodzenie więcej niż dwójki dzieci;

       zgon wewnątrzmaciczny;

       urodzenie dziecka z wadą rozwojową;

       zespół policystycznych jajników;

       nadciśnienie tętnicze;

       nadwaga;

       urodzenie dziecka o masie powyżej 4,5kg;

Leczenie cukrzycy ciążowej

Jeśli została zdiagnozowana u Ciebie cukrzyca ciążowa, powinnaś zgłosić się do diabetologa, który przygotuje dla Ciebie specjalną dietę. Ona unormuje poziom cukru we krwi. Z pewnością lekarz zaleci Ci unikanie cukrów prostych, np. słodyczy, napojów gazowanych, soków owocowych. Będziesz musiała wprowadzić także samokontrolę glikemiczną – czyli wykonywać kilka razy dziennie proste badanie przy pomocy glukometru. Niezbędne będą także regularne kontrole u lekarza – najpierw co 2 tygodnie, a po 36. tygodniu ciąży – co tydzień. Jeśli leczenie przynosi oczekiwane rezultaty, nie powinnaś mieć problemów z porodem (nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego).

__________________________________________________________________________________________

Jesteś w ciąży, a Twoje dotychczasowe ubrania przestały pasować? Zajrzyj do naszego internetowego sklepu Przyszła Mama i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień