Cukrzyca ciążowa: przyczyny, objawy, leczenie

Cukrzyca ciążowa to dość powszechna dolegliwość ciężarnych. Wbrew pozorom, może dotyczyć również kobiet, które przed ciążą miały prawidłowy poziom cukru we krwi. Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej? Jak ją rozpoznać i leczyć? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie!
Cukrzyca ciążowa wynika z nietolerancji węglowodanów, przez to zwiększa się stężenie glukozy we krwi. Najczęściej przyczyną cukrzycy ciążowej są zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Poziom cukru po rozwiązaniu ciąży zazwyczaj wraca do normy już w kilka dni po porodzie. Przebyta cukrzyca ciążowa zwiększa jednak ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Objawy, które mogą wskazywać cukrzycę ciążową
● wielomocz – ciężarne z cukrzycą wydalają nawet 3 litry płynów w ciągu doby. Dzieje się tak dlatego, że glukoza zatrzymuje wodę w organizmie i łączy się z nią. Często także pojawia się cukromocz, czyli wydalanie glukozy z moczem.
● duże pragnienie – związane jest z dużą utratą wody, która jest wydalana wraz z moczem.
● niekontrolowane napady głodu – które powoduje brak insuliny w organizmie;
● senność, ciągłe zmęczenie;
● mdłości;
● infekcje skórne;
● infekcje pęcherza i pochwy;
● zbyt szybki przyrost wagi ciężarnej i płodu (względem stopnia zaawansowania ciąży)
Czynniki sprzyjające cukrzycy ciążowej
● wiek powyżej 35 lat;
● urodzenie więcej niż dwójki dzieci;
● zgon wewnątrzmaciczny;
● urodzenie dziecka z wadą rozwojową;
● zespół policystycznych jajników;
● nadciśnienie tętnicze;
● nadwaga;
● urodzenie dziecka o masie powyżej 4,5kg;
Leczenie cukrzycy ciążowej
Jeśli została zdiagnozowana u Ciebie cukrzyca ciążowa, powinnaś zgłosić się do diabetologa, który przygotuje dla Ciebie specjalną dietę. Ona unormuje poziom cukru we krwi. Z pewnością lekarz zaleci Ci unikanie cukrów prostych, np. słodyczy, napojów gazowanych, soków owocowych. Będziesz musiała wprowadzić także samokontrolę glikemiczną – czyli wykonywać kilka razy dziennie proste badanie przy pomocy glukometru. Niezbędne będą także regularne kontrole u lekarza – najpierw co 2 tygodnie, a po 36. tygodniu ciąży – co tydzień. Jeśli leczenie przynosi oczekiwane rezultaty, nie powinnaś mieć problemów z porodem (nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego).