Co się dzieje z kobiecym ciałem w czasie połogu?

person Autor: On:
Co się dzieje z kobiecym ciałem w czasie połogu?

Poród to dla każdej ciężarnej wyzwanie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W czasie połogu kobiece ciało się regeneruje i zaczyna wracać do stanu sprzed ciąży. To, jak będzie przebiegał, jest kwestią bardzo indywidualną. Co może czekać Cię w trakcie połogu? Przeczytaj nasz wpis i bądź przygotowana! 

Dla każdej świeżo upieczonej mamy połóg to czas przyzwyczajania się do nowej rzeczywistości. Jedne kobiety znoszą go łagodnie, inne przeciwnie – burzliwie, emocjonalnie. 

Przyjmuje się, że połóg trwa przez 6 tygodni od porodu naturalnego, a w przypadku kobiet rodzących poprzez cesarskie cięcie, okres ten może wydłużyć się nawet do 9-11 tygodni.

Połóg: objawy fizyczne 

W czasie połogu Twoje ciało wraca do stanu sprzed ciąży, zachodzą więc w nim stopniowe zmiany. Możesz zaobserwować u siebie:

  • krwawienie poporodowe – czas trwania jest indywidualny, ale zazwyczaj trwa około 3 tygodni. Na czas krwawienia nosi się podpaski, zakazane jest używanie tamponów. Na początku odchody połogowe mają kolor brunatny, później brązowy, żółty i biały. Jeśli zauważysz u siebie czerwone krwawienie, które zamiast ustawać, będzie się nasilać, będzie towarzyszył mu brzydki zapach, pojawi się gorączka – udaj się do specjalisty.

  • obfite pocenie się – w czasie ciąży w organizmie kobiety krąży więcej krwi, po porodzie nadmiar ten musi się wydostać i dzieje się to poprzez wzmożone pocenie się. 

  • rany po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu – wymagają specjalnej pielęgnacji. Warto dać im dostęp do powietrza (stosować wietrzenie krocza, bardzo przewiewną bieliznę), przemywać wodą z delikatnym mydłem (np. szarym) i osuszać. Jeśli szwy nie są rozpuszczalne, zdejmuje się je po ok. 6 dniach. Jeśli rany są zaczerwienione, nie wyglądają dobrze, należy skontrolować je u specjalisty.

  • wrażliwość brodawek sutkowych – za które odpowiedzialne są zmiany hormonalne. Nie każde złapanie brodawki przez dziecko będzie prawidłowe, mogą powstawać otarcia i ranki. Brodawki sutkowe należy pielęgnować: wietrzyć i smarować przeznaczonymi do tego maściami. Niektórych nie trzeba nawet zmywać przed kolejnym karmieniem piersią. 

  • nawał w piersiach – to przepełnienie piersi mlekiem, które pojawia się zazwyczaj około 2.-6. doby po porodzie i ustępuje po kilku dniach. W piersiach pojawi się znacznie więcej mleka niż potrzebuje Twoje dziecko. Przystawiaj często maluszka do piersi, po karmieniu nie odciągaj pokarmu laktatorem – może to jeszcze bardziej pobudzić laktację. Możesz stosować zimne okłady, które hamują produkcję pokarmu i zmniejszają obrzęk piersi. Nie naciskaj, nie masuj piersi – możesz w ten sposób uszkodzić kanaliki mleczne. Stosuj wkładki laktacyjne i wymieniaj je regularnie.

Połóg to trudny czas, w którym świeżo upieczona mama powinna szczególnie zadbać o swój komfort. Bardzo przydatne będą wygodne, luźne ubraniabielizna – w tym funkcjonalne biustonosze do karmienia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu!  

biustonosz-do-karmienia-ciazowy-bezszwow

biustonosz-do-karmienia-ciazowy-bezszwow

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień