Jak nie przytyć za dużo w ciąży? Nasze wskazówki!

person Autor: On:
Jak nie przytyć za dużo w ciąży? Nasze wskazówki!

Właściwe odżywianie się podczas ciąży ma wielkie znaczenie dla prawidłowego rozwoju Twojego maluszka. Jest to także najlepszy sposób, by nie przybrać zbyt wiele na wadze. A to może negatywnie wpływać na poród i powrót do formy sprzed ciąży. Jak zatem nadmiernie nie przytyć w ciąży? Oto nasze wskazówki!

Wcześniej uważano, że w ciąży nie można niczego sobie odmawiać i należy jeść za dwoje. Jednak to podejście ulega zmianie. Wielu ekspertów ostrzega, że zbytnia pobłażliwość w stosunku do diety ciężarnej może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej czy przedwczesnego porodu.

Ile tyje się w ciąży?

Przybieranie na wadze podczas ciąży jest zjawiskiem normalnym. To, ile kilogramów może Ci przybyć w czasie ciąży zależy przede wszystkim od wartości Twojego BMI (wskaźnika masy ciała) sprzed ciąży. Jeśli przytyjesz według poniższej tabeli, nie masz się czym przejmować.

BMI

Przyrost kilogramów w czasie ciąży

poniżej 19

12-16 kg

19-25

10-12 kg

26-29

8-10 kg

30 i więcej

8 kg

 

Co zrobić, by nie przytyć więcej niż wskazane?

Zbilansowane menu

W poprzednim wpisie pisaliśmy o produktach, których powinnaś unikać – na liście znalazły się także te, które sprzyjają tyciu. Przede wszystkim są to słodycze i napoje słodkie, fast-foody i inne tłuste potrawy. Zamiast nich, sięgnij po zdrowe zamienniki cukru, a także warzywa i owoce. Jadaj regularnie, to pozwoli Ci uniknąć napadów głodu, podczas których wzrasta prawdopodobieństwo, że sięgniesz po coś niezdrowego. Jeśli masz ochotę na przekąskę, niech będą to suszone owoce, popcorn bez soli czy ciemna czekolada. Pamiętaj także, by dostarczać organizmowi właściwe ilości wody.

Zadbaj o codzienną dawkę ruchu!

O ile nie masz przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej w czasie ciąży, zadbaj, by podczas Twojego dniu znalazł się czas na ruch. Nie musisz wykonywać intensywnych ćwiczeń, wystarczą spokojne spacery.  

 

Jesteś w ciąży i Twoje dotychczasowe ubrania przestały na Ciebie pasować? To zupełnie normalne! Jeśli szukasz wygodnych ubrań na ten wyjątkowy czas, zajrzyj do naszego internetowego sklepu Przyszła Mama! W naszej ofercie znajdziesz ubrania ciążowe: bluzki, tuniki, bluzy, spodnie, spodenki, spódnice, sukienki, kurtki, płaszcze, a także bieliznę! Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem!  

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień