Czym jest baby blues i jak sobie z nim radzić?

person Autor: On:
Czym jest baby blues i jak sobie z nim radzić?

Baby blues, zwany inaczej smutkiem poporodowym, jest zjawiskiem, o którym warto głośno mówić. Wiele kobiet mierzy się z nim i potrzebuje wtedy szczególnego wsparcia ze strony bliskich. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, czym jest baby blues i jak sobie z nim poradzić.

Czym jest baby blues?

Baby blues, czyli smutek poporodowy, to stan, który pojawia się 2-5 dni po narodzinach dziecka. Występuje u większości kobiet, choć nie musi pojawić się w ogóle. Baby blues nie jest uznawany za stan chorobowy, nie powinien jednak być lekceważony, gdyż może być mylony ze znacznie poważniejszą depresją poporodową.

Typowe objawy baby blues to:

- płaczliwość

- lękliwość

- rozdrażnienie

- zmęczenie

- zaburzenia snu

- zaburzenia koncentracji

- brak apetytu

- huśtawki nastroju – raz mama cieszy się z urodzenia dziecka, raz czuje do niego niechęć

Skąd bierze się baby blues?

Dokładnych przyczyn baby blues nie znamy, jednak za głównych sprawców tego zjawiska uznawane są zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety po porodzie. Dla organizmu jest to swego rodzaju szok, który może znacznie wpływać na samopoczucie świeżo upieczonej mamy. Dodatkowym czynnikiem jest stres, który wiąże się z nową rzeczywistością i rolą mamy. Kobietę przytłacza poczucie odpowiedzialności za maleństwo oraz nadmiar nowych, nieznanych do tej pory, obowiązków. Nie pomaga także niewielka ilość snu i dolegliwości poporodowe.    

Sposoby na baby blues

Jeśli doskwiera Ci baby blues, przede wszystkim bądź dla siebie dobra i wyrozumiała. Pozwól bliskim sobie pomóc, odpuść domowe obowiązki, które nie są pilne. Nie przejmuj się nieporządkiem, z czasem przywykniesz do nowej rzeczywistości, nabierzesz wprawy i będziesz coraz bardziej zorganizowana. W pierwszych tygodniach po porodzie zadbaj o odpoczynek – gdy dziecko śpi, Ty też zrób sobie drzemkę lub poleż z ulubioną książką czy serialem. Postaraj się w ciągu dnia znaleźć godzinę tylko dla siebie – dzieckiem może zająć się tata czy dziadkowie.   

Kiedy zasięgnąć pomocy specjalisty?

Baby blues bywa mylony z depresją poporodową, która charakteryzuje się znacznie intensywniejszymi i dłużej trwającymi objawami. Baby blues trwa zazwyczaj ok. 10 dni, zatem jeśli zły nastrój u świeżo upieczonej mamy nie ustępuje, powinna zasięgnąć porady psychologa, ponieważ depresja poporodowa może być zagrożeniem zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

 

Pojawienie się maluszka to wyjątkowy, ale także trudny czas. Pozwól nam nieco ułatwić Ci opiekę nad dzieckiem. Sprawdź nasze funkcjonalne ubrania dla mam karmiących! Może zainteresują Cię:

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień