Maluszek już niedługo będzie z Tobą? Z pewnością zastanawiasz się, jak najlepiej o niego zadbać. W tym wpisie podpowiemy Ci, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka. Zapraszamy do lektury! 

Kiedy wykonać pierwszą kąpiel?

Z pierwszą kąpielą nie ma co się zbytnio spieszyć. WHO zaleca, by pierwsza kąpiel odbyła się nie wcześniej niż 6 godzin po narodzinach. Niemniej jednak lepiej poczekać co najmniej 24 godziny od porodu. Ciało noworodka pokryte jest mazią płodową, która chroni go przed patogenami jeszcze zanim mama rozpocznie karmienie piersią. Przez pierwsze 3 dni, w czasie których dziecko przebywa najczęściej w szpitalu, maź zdąży się wchłonąć. Zazwyczaj po 3 dobach od porodu, mama i dziecko wychodzą ze szpitala. Wówczas dobrze jest wykąpać noworodka, by pozbyć się z jego ciała szpitalnych drobnoustrojów. 

Co będzie Ci potrzebne? 

 • wanienka 
 • delikatny płyn do kąpieli niemowląt 
 • miękki ręcznik 
 • termometr do wody 
 • myjka 

Kąpiel noworodka - porady 

 1. Pamiętaj, że mycie tak małego dziecka bardziej przypomina ochlapywanie niż szorowanie. Musisz zachować szczególną delikatność względem wrażliwej skóry maluszka. 
 2. Nie myj dziecka zbyt często. Nie ma konieczności codziennej kąpieli, o ile w prawidłowy sposób dbasz o higienę intymną dziecka. W zupełności wystarczą kąpiele co kilka dni. 
 3. Najlepszym momentem na kąpiel jest moment, w którym dziecko jest najedzone, wypoczęte, spokojne. 
 4. Zadbaj o odpowiednie warunki. Wbrew pozorom, nie musisz koniecznie kąpać dziecka w łazience. Pokój będzie lepszym wyborem, jeśli maleństwo czuje się w nim bardziej komfortowo. Pamiętaj o tym, by w pomieszczeniu było ciepło - ok. 24-25 stopni Celsjusza. 
 5. Przygotuj sobie wszystkie niezbędne rzeczy zawczasu, zanim jeszcze rozbierzesz dziecko. Gdy będziesz miał/a wszystko pod ręką, kąpiel zajmie Ci zaledwie kilka minut. Nie warto zbytnio przeciągać tej czynności. Przetrzymywanie dziecka w wodzie, która szybko się wychładza, może prowadzić do wyziębienia organizmu. 
 6. Bardzo istotną kwestią jest odpowiednia temperatura wody. Najlepszą temperaturą dla noworodka będzie taka nieco powyżej temperatury ciała, czyli 37-38 stopni C. 
 7. Wanienkę napełnij tak, by woda nie zalewała główki dziecka. Postaraj się, by nie nalała się dziecku do oczu, uszu czy noska. Kąpiel zacznij od polania brzuszka. 
 8. Do mycia noworodka i niemowlęcia używaj dostosowanych do wieku kosmetyków. Nigdy nie używaj produktów przeznaczonych dla dorosłych! Mogą podrażnić delikatną skórę maluszka. 
 9. Zachowaj spokój :) Dziecko wyczuwa emocje rodziców, zatem jeśli Ty będziesz zrelaksowana/y, ono też będzie czuło się komfortowo i bezpiecznie. Podczas kąpieli głaszcz i masuj dziecko, to doskonała okazja do budowania Waszej więzi. 

 

Szukasz produktów, które przydadzą Ci się podczas pierwszych dni malucha w domu, w tym pierwszej kąpieli? Sprawdź naszą torbę wyprawkową i dziecięce okrycia kąpielowe! 

wyprawka dla noworodkaręcznik kąpielowy dla dziecka