Używki

Choć alkohol i papierosy wydają się oczywiste, nie może ich zabraknąć na naszej liście. W czasie ciąży należy utrzymać całkowitą wstrzemięźliwość od palenia papierosów i picia alkoholu, ponieważ nawet ich niewielkie ilości (tzw. „dymek dla uspokojenia” czy „lampka wina na lepsze krążenie”) mogą powodować nieodwracalne szkody w rozwijającym się organizmie dziecka. Na konferencji z okazji Światowego Dnia Świadomości FASD we wrześniu 2020 roku przedstawiono, że 80% Polek spożywa alkohol, a 15% pije także w ciąży. Może to objawiać się spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych u ich dzieci (FASD). Dzieci z FASD mają charakterystyczny wygląd: główkę o niewielkim obwodzie, wąskie oczka, krótki nosek, niewykształcone uszka, a ponadto mają: problemy z pamięcią, koncentracją, emocjami, motoryką czy myśleniem abstrakcyjnym.

Jedzenie typu fast-food

To tylko puste kalorie, które dostarczają niewielu cennych składników i przyczyniają się do przybierania na wadze. Zamiast sięgać po szybkie, wysoko przetworzone dania, wybieraj lokalne sezonowe produkty.

Słodycze

Słodycze są odradzane (nie tylko kobietom w ciąży) z podobnych względów co jedzenie typu fast-food. Dostarczają wielu kalorii, a niewielu niezbędnych dla organizmu składników. Powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej, mogą dodatkowo spotęgować huśtawki nastrojów i obniżać samopoczucie. Cukru bezwzględnie powinny unikać ciężarne, u których zdiagnozowano cukrzycę ciążową. Jeśli najdzie Cię ochota na słodycze, postaw na ich zdrowe zamienniki!

Sery podawane na zimno

Z diety ciężarnej powinny być wykluczone także sery pleśniowe, typu feta i te dojrzewające. Mogą one być źródłem bakterii listerii, które są niebezpieczne nie tylko dla ciężarnych. Jednakże odporność kobiet w czasie ciąży wyraźnie spada, zatem są one bardziej podatne na zatrucia pokarmowe i infekcje. Jeśli chcesz jeść wspomniane produkty, poddaj je najpierw obróbce cieplnej. 

Surowe mięso, ryby i jajka oraz wędzonki

Potrawy wykorzystujące surowe mięso i jajka (tatar, sushi) mogą powodować toksoplazmozę i listeriozę, które z kolei mogą doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego dziecka, a także do przedwczesnego porodu. Surowe jaja mogą być także źródłem salmonelli. Natomiast wędzonki zawierają duże ilości soli i niezdrowe związki, które znajdują się w dymie.

 

Wiesz już, jakich produktów powinnaś unikać w czasie ciąży. Ale oprócz zdrowia, ważny jest także Twój komfort. A o niego zadbają wysokiej jakości, wygodne ubrania ciążowe! Zajrzyj do naszego internetowego sklepu Przyszła Mama i zobacz naszą ofertę! W niej między innymi ciążowe: bluzki, bluzy, spodnie, szorty, spódnice, sukienki, legginsy, płaszcze, kurtki, a także bielizna.