Planujesz powiększenie rodziny? Poznaj naturalne sposoby na to, by zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę! Zapraszamy do lektury!

 

Największe szanse na poczęcie dziecka są w czasie kobiecych dni płodnych. Owulacja jest szczytem płodności w cyklu menstruacyjnym – zazwyczaj występuje w połowie cyklu, ok. 13-15 dni przed początkiem kolejnej miesiączki. Termin owulacji bywa trudny do ustalenia ze względu na to, że kobiecy cykl może łatwo ulec rozregulowaniu, np. przez stres, infekcję czy zmianę klimatu.

Co można zatem zrobić – oprócz śledzenia cyklu – by zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?   

Zadbaj o zdrowie swoje i swojego partnera

Im zdrowsi jesteście, tym większe szanse, że bez problemów spłodzicie dziecko. Zadbajcie zatem o swoje zdrowie – zarówno stan fizyczny, jak i psychiczny. Pamiętajcie, że stres może rozregulować cykl i gospodarkę hormonalną u kobiety, a u mężczyzny – pogarszać jakość nasienia. Kortyzol – wydzielany przez chroniczny zespół stresu – hamuje produkcję hormonów płciowych.

Zdrowe nawyki

Kolejnymi czynnikami, które mogą utrudnić starania o dziecko, są niezdrowe nawyki: picie alkoholu, zbyt duże dawki kofeiny, palenie papierosów, niezdrowe jedzenie czy siedzący tryb życia.

Dieta na płodność

Przyjrzyj się swojej diecie. Pewne składniki mają szczególnie dobry wpływ na płodność, dlatego zadbaj, by nie zabrakło ich w diecie obojga przyszłych rodziców:

  •          witamina E (oleje słonecznikowy i sojowy, migdały, orzechy włoskie)
  •          witamina A (marchew, natka pietruszki, szpinak, koperek, sałata)
  •          witamina C (papryka, brukselka, czarne porzeczki, owoce jagodowe)
  •          witaminy z grupy B (produkty zbożowe, rośliny strączkowe, nabiał, podroby)
  •          cynk (rośliny strączkowe, jaja, nabiał, chleb razowy)
  •          żelazo (wątroba, serce, czerwone mięso, ryby, buraki, pietruszka, natka pietruszki, suszone morele, orzechy, rośliny strączkowe)
  •          kwas foliowy (warzywa liściaste, brokuły, owoce cytrusowe, drożdże, wątroba, produkty zbożowe)

 

Życzymy powodzenia w staraniach się o dziecko! A gdy już zajdziesz w ciążę, nie zapomnij odwiedzić naszego sklepu z odzieżą ciążową Przyszła Mama.