Jesteś w ciąży w czasie zimy? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak przetrwać ten czas najbardziej komfortowo oraz cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem! Poznaj nasze złote rady na zimową ciążę!

 

Ciąża zimą – jak każdą inną porą – ma swoje plusy i minusy. Przyszłej mamy nie męczą letnie upały, jednakże podczas chłodów jest ona bardziej narażona na upadki (ze względu na śliską powierzchnię) czy infekcje. Nie są to jednak powody, by rezygnować ze spacerów i ruchu na świeżym powietrzu – wręcz przeciwnie, są one dla kobiety w ciąży niesamowicie pożyteczne. Jak zatem funkcjonować w ciąży w czasie zimy?  

Ubieraj się odpowiednio do pogody

Zimy przestały być aż takie mroźne jak kiedyś, więc może zaskoczyć nas, jak lekkie ubrania ciążowe na zimę wystarczą, żebyśmy nie czuli chłodu. Zatem jak się ubierać w ciąży zimą? Nie zakładaj zimowych ubrań „na zapas”: np. bardzo grubej, puchowej kurtki, gdy na zewnątrz jest kilka stopni na plusie – przegrzanie organizmu jest także niebezpieczne, tak jak jego wyziębienie, i może prowadzić do choroby. Najlepszą, sprawdzającą się od lat strategią, jest ubieranie się „na cebulkę”. Jeśli będzie Ci za gorąco, możesz zdjąć jedną z warstw, a gdy za zimno, ubrać ją z powrotem.

Szukasz ciepłych i wygodnych ubrań na zimę? Zobacz ofertę naszego internetowego sklepu Przyszła Mama! Znajdziesz u nas zimowe kurtki, płaszcze, bluzy czy spodnie.

kurtka i płaszcz ciążowy

Kurtka ciążowa i płaszcz ciążowy ze sklepu Przyszła Mama

bluzy ciążowe

Bluzy ciążowe ze sklepu Przyszła Mama

Bardzo istotne jest także, byś zadbała o wygodne buty właściwe dla kobiet ciężarnych. Niestety, kozaki na obcasach nie będą dobrym wyborem dla kobiety w zaawansowanej ciąży. Jej buty powinny być stabilne, najlepiej wyposażone w podeszwę antypoślizgową – wówczas zminimalizuje się ryzyko poślizgnięcia i upadku, który może być niebezpieczny dla mamy i dziecka.

Unikaj tłumów i osób chorych

To jedna z najskuteczniejszych metod profilaktyki. Duże skupiska ludzi (np. w sklepach, urzędach czy środkach komunikacji publicznej) to także duża ilość bakterii i wirusów. O ile masz taką możliwość, staraj się nie chodzić w uczęszczane miejsca w godzinach szczytu. Zachowaj odległość od osób, które kichają, kaszlą. Zaopatrz się w antybakteryjny żel do rąk, który zawsze będziesz miała przy sobie.   

Dbaj o jakość i długość snu

Jest to kwestia ważna w trakcie całej ciąży, jednak szczególnie ważna właśnie w czasie zimy. Wówczas jest znacznie mniej światła niż podczas innych miesięcy – obniża to nie tylko nasze samopoczucie, ale także odporność. Przez mniejszą ilość naturalnego światła organizm sygnalizuje, że potrzeba mu więcej snu. Powinnaś przesypiać ok. 8-9 godzin każdej nocy, a jeśli masz taką możliwość – pośpij dłużej. Pamiętaj jednak, że nie można wyspać się „na zapas”, by innego dnia „zarwać nockę”.

Pamiętaj, żeby – mimo niesprzyjającej aury za oknem – zachować radość i pogodę ducha! Po każdej zimie nadchodzą przecież cieplejsze dni!